II WOJNA ŚWIATOWA KAMPANIA WRZEŚNIOWA

NAU638

Nowy

II WOJNA ŚWIATOWA KAMPANIA WRZEŚNIOWA W POLSCE

Więcej szczegółów

Więcej informacji

Chcielibyśmy zaprezentować Państwu unikalne materiały nakręcone przez polskich i niemieckich operatorów we wrześniu 1939 roku i wcześniej.
Za pomocą fragmentów filmowych udało się nam zrekonstruować skomplikowaną sytuację, w jakiej znalazła się Polska późnym latem 39 r. wobec narastających żądań przyłączenia Gdańska do III Rzeszy oraz przeprowadzenia eksterytorialnego korytarza do Prus Wschodnich.
Zaprezentujemy fragmenty przemówienia ministra spraw zagranicznych Józefa Becka, w którym stanowczo odpowie na niemieckie żądania. Materiały filmowe pokażą stan armii przedwrześniowej, defilady wojskowe i dary ludności dla WP, a także plany głównego uderzenia

niemieckiego   z lądu, powietrza i wody.

Polska została osamotniona w walce z najeźdźcą pomimo sojuszników i Wczesnym świtem 1 IX 1939 r. siły zbrojne Niemiec hitlerowskich rozpoczęły działania wojenne przeciw Polsce. O godz. 4.45 na polską placówkę na Westerplatte w porcie gdańskim spadły pierwsze pociski z pancernika Schleswig-Holstein , który zawinął do Gdańska parę dni wcześniej. W tym samym czasie wojska niemieckie przekroczyły granicę Polski, zaś lotnictwo podjęło naloty na cele wojskowe i polskie miasta.   Francja i Anglia choć wypowiedziały wojnę Niemcom już w pierwszych dniach września, nie podjęły żadnych konkretnych działań zbrojnych. Wojska niemieckie miały nad siłami polskimi wyraźną przewagę liczebną i techniczną.

Na zdjęciach z wybrzeża zobaczymy: ostrzał Westerplatte, Helu, Gdyni, wkroczenie Hitlera do Gdańska na tle wiwatujących tłumów, obronę Poczty Gdańskiej. Poza tym bitwę pod Radomiem, przekroczenie Sanu i pochód wojsk niemieckich na wschód, wizytę Hitlera na froncie,

Na starych materiałach możemy także prześledzić dramatyczne wydarzenia, jakie poprzedziły decyzję o kapitulacji Warszawy oraz triumfalną defiladę wojsk niemieckich z udziałem Hitlera reprezentacyjnymi ulicami stolicy.

Wiele materiałów, pomimo upływu 70 lat nie było nigdy publikowanych na DVD.