WALKA O POLSKĘ W XX WIEKU

NAU637

Nowy

WALKA O POLSKĘ W XX WIEKU

Więcej szczegółów

Więcej informacji

Rok wydania: 2010

Autor: Alina Czerniakowska

Reżyseria: Alina Czerniakowska

Scenariusz: Alina Czerniakowska

Zdjęcia: Zbigniew Napiórkowski

1. Musieli zwyciężyć

 Bitwa Warszawska w 1920 miała decydujący wpływ na losy Europy i świata. Odparcie najazdu bolszewickiego przez polską armię było przełomowym momentem w historii europejskiej początku XX wieku. Na przedpolach Warszawy, polska armia pod dowództwem Józefa Piłsudskiego obroniła nie tylko niepodległość Polski , ale też zapobiegła bolszewizacji Europy.

 

2. Powrót Paderewskiego

Ignacy Jan Paderewski  - wielki patriota, artysta, obywatel świata. Zawsze służył całym sercem sprawie Polski. W filmie możemy zobaczyć  i posłuchać wspomnień tych, którzy mistrza widzieli, spotykali, byli świadkami tamtych uroczystych chwil, zapadających w pamięć na zawsze.

 

3. Ułani, Ułani...

Kawaleria Polska, owiana chwałą w minionych wiekach. W 1939 roku stoczyła swoje ostatnie walki o Polskę. Bohaterskie , brawurowe szarże ułańskie (Mokra , Kock, Krojanty, Wólka Weglowa)pamiętne i podziwiane nawet przez wrogów.

 

4. Zwycięstwo

Rok 1945 - zakończenie II wojny światowej. Czym dla Polski było wkroczenie "wyzwoleńczej" Armii Czerwonej i narzuconej władzy (powstanie PKWN w Moskwie).Cały świat świętował zakończenie wojny, a co się wówczas działo w Polsce, w środku Europy?